Португалія протрималася 107 годин на "зеленій" енергії

Португалія приєдналася до числа країн, які змогли прожити кілька днів виключно за рахунок поновлюваних джерел енергії.

107 годин без звернення до вугільних або газових джерел!

За словами фахівців, це сміливий, але необхідний крок в напрямку переходу на екологічно чисті ресурси. За цей час вироблення енергії на вітряних і гідроелектростанціях склала 632,7 ГВт електроенергії або 45% від усього обсягу вироблення. Решта електроенергії була отримана завдяки сонячним електростанціям та електростанціям на біомасі.

Крім того, за даними природоохоронних неурядових організацій Zero і Apren, 153,7 ГВт електроенергії було експортовано в інші країни, які межують з Португалією.

"Ми бачимо аналогічні тренди по всій Європі: раніше це вдалося Данії, тепер - Португалії. Піренейський півострів - прекрасне місце для розвитку відновлюваних джерел енергії не тільки для регіону, а й для всієї Європи в цілому", - зазначив Марк О'Меллі, професор технічних наук і фахівець Європейського енергетичного дослідного альянсу (EERA).

Поки серед поновлюваних джерел енергії в Португалії найефективнішим є вода: гідроелектростанції покривають близько 19% всіх енергетичних потреб країни. У нічний або безвітряний час саме цей ресурс може заповнити прогалини, якщо налагодити його більш широке використання, вважають експерти.

"Досить несподівано для такої країни як Португалія, що сонячна енергія становить лише малу частку у виробництві електроенергії, тому потенціал для зростання великий. Використання енергії хвиль поки лише в зародковому стані. Існують лише кілька прототипів енергетичних установок. Але поки цей сегмент енергетики практично не працює ", - зауважив координатор неурядової організації Climate Action Network Жан-Франсуа Фоконье.

Президент португальського науково-виробничого об'єднання Zero Франсіско Феррейра підкреслив, що ключове завдання для розвитку виробництва електроенергії з поновлюваних джерел в Португалії - налагодження хороших відносин з Іспанією та іншими європейськими країнами.

"Сьогодні ми не можемо збільшувати виробництво такої енергії, тому що у нас немає можливостей зберігати, а потім продавати цю електроенергію. Тому для нас так важливо експортувати електроенергію, одержувану з поновлюваних джерел", - вважає Феррейра.

Поки ж, нагадаємо що Португалія займає 13 місце в списку 30 найбільш забруднюючих виробництв Європи. За підрахунками фахівців, поновлювані джерела енергії вже зараз можуть закрити потреби країни в електроенергії з кінця весни і до кінця літа - за умови, що уряд віддасть пріоритет підвищенню частки використання сонячних потужностей.

Щоб на 100% покладатися на поновлювану електроенергію 365 днів на рік

Португалії необхідно підвищити ефективність використання енергії та вирішити проблему її зберігання. Наприклад, навчитися зберігати надлишок, накопичений в сонячні дні, для подальших похмурих днів. На думку представників організації Apren, ця мета може бути досягнута без серйозних збоїв до 2040 року (з урахуванням переходу на електрифікований транспорт і відповідного зростання попиту на електроенергію).

Ідея, в принципі, реальна: досить згадати Ісландію, яка досягла 100% у використанні поновлюваних джерел енергії. Норвегія зараз тримається на позначці 98%, а Уругвай наближається до 95%. І це при тому, що по світу в цілому на частку вітрових і сонячних електростанцій припадає лише 4% вироблюваної енергії.

З іншого боку, все може бути не так просто, адже ситуація залежить і від економічних чинників, а головне - від природи, настрій якої від людей не залежить, коментує ситуацію керівник некомерційної дослідницької проектної групи зі Стокгольмського інституту довкілля Лука Де Лоренцо.

Екологи всього світу тим часом вимагають скорочення обсягів викидів вуглецю енергетичним сектором, на частку якого зараз припадає близько 42% викидів. У деяких місцях видобуток викопного палива дійсно йде на спад, але в цілому електроенергетика як і раніше залежить від вугільної промисловості.

Допомогти в боротьбі з глобальним потеплінням могла б ядерна енергетика, однак навіть безпечні АЕС нового покоління стикаються з політичними і економічними проблемами, а також гострим питанням утилізації відходів.

Тим часом, за словами Де Лоренцо, показники "зеленої" енергетики поки не всім вселяють довіру. Наприклад, коли аналогічний португальському експеримент проводився в Данії, надзвичайно сильні вітри допомогли генерувати 140% необхідної електроенергії, що скептики назвали "природним збігом".

Енергостратегія Євросоюзу

Ймовірно, вирішальну роль в переході на Екоресурси зіграє прийнята в минулому році енергостратегія Євросоюзу, згідно з якою країни ЄС повинні знизити свою залежність від російського газу - в тому числі шляхом розвитку "зелених" джерел енергії: їх частка повинна складати як мінімум 31% від загального обсягу поставок.

Всі НОВИНИ