Послання Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна з нагоди Міжнародного дня запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів

Цього року світова спільнота приступила до здійснення Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року. Порядок денний на період до 2030 року, що містить 17 універсальних і взаємозалежних цілей в галузі сталого розвитку, являє собою програму перетворень в інтересах миру, процвітання і гідності для всіх на здоровій планеті. Для досягнення цієї мрії ми повинні визнати, що на нас лежить обов'язок піклуватися про навколишнє середовище в мирний час і під час війни.

Неефективне управління в сфері охорони навколишнього середовища та природних ресурсів може сприяти виникненню конфліктів. Воно може підживлювати, в тому числі фінансово, існуючі конфлікти і підвищувати небезпеку рецидивів. З іншого боку, є багато прикладів, коли природні ресурси виступають в якості каталізаторів для мирного співробітництва, зміцнення довіри і скорочення масштабів бідності.

Після насильницького конфлікту природні ресурси, такі як земля, деревина, корисні копалини, нафта і газ, найчастіше є основними активами, в яких потребують уряду для підтримки джерел засобів до існування і економічного відновлення. Порядок розпорядження урядами цими ресурсами може радикально змінити хід постконфліктного миробудівництва. Ось чому так важливо, щоб ми діяли спільно в боротьбі з екологічними злочинами, припиненні незаконної експлуатації природних ресурсів, підвищення ступеня транспарентності, більш справедливий розподіл вигод і заохочення участі жінок, корінних народів і вразливих груп в процесах прийняття рішень.

У Порядку денному на період до 2030 року прямо визнається, що «забезпечення сталого розвитку неможливо без миру і безпеки, а без стійкого розвитку мир і безпека опиняться під загрозою». Саме тому на початку цього року всі 193 держави - члена Асамблеї Організації Об'єднаних Націй з навколишнього середовища прийняли резолюцію, в якій йдеться про прихильність охорони навколишнього середовища в районах, порушених збройними конфліктами. У той же час Комісія міжнародного права Організації Об'єднаних Націй в даний час проводить огляд міжнародно-правової бази для охорони навколишнього середовища до, під час і після збройних конфліктів. Мета полягає в тому, щоб розробити керівні принципи, що можуть більш ефективно сприяти збереженню навколишнього середовища, особливо в охоронюваних районах і екологічно чутливих районах, таких як водоносні горизонти з питною водою, які мають надзвичайно важливе екологічне та культурне значення і можуть серйозно постраждати від війни.

Завдяки прийняттю Порядку денного на період до 2030 року і паралельним зусиллям Асамблеї Організації Об'єднаних Націй з навколишнього середовища і Комісії міжнародного права ми маємо цілу низку важливих інструментів. У цей Міжнародний день я настійно закликаю уряди, ділові кола та громадян у всьому світі приділяти першочергову увагу охороні навколишнього середовища і сталого управління природними ресурсами для запобігання конфліктів, зміцнення миру і сприяння забезпеченню довгострокового процвітання.

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун

 

Послання на сайті ООН: 

http://www.un.org/en/events/environmentconflictday/2016/sgmessage.shtml

Всі НОВИНИ